راهنمای نهایی بازاریابی ایمیلی

اولین ایمیل بازاریابی که در سال ۱۹۷۸ ارسال شد، ۱۳ میلیون دلار به فروش رسید، و به یکی از محبوب‌ترین کانال‌های بازاریابی حتی تا به امروز تبدیل شد.

با توجه به قدمت ایمیل، شاید این ابزار ارتباطی به‌اندازه‌ی برخی از کانال‌های پیام‌رسان و خدمات اجتماعی جدیدتر خیلی درخشان نباشد، اما یکی از مؤثرترین راه‌ها برای ایجاد مخاطبین تحت مالکیت خود است که کاملا نتیجه‌بخش هم هست.

ارتباط ایمیلی ازبین نرفته و یکی از محدود ابزار بازاریابی است که می‌توانیم از آن برای ایجاد ارتباط مطمئن با افراد استفاده کنیم. ایمیل کسب‌وکارمان را زنده نگه می‌دارد.

بازاریابی ایمیلی، ارسال هرزنامه یا یک یادداشت شخصی برای همکاری قدیمی نیست؛ بلکه تعریفی بین این دو است. مشتریان شما اطلاعات خود را به‌‌آسانی به شما نمی‌دهند و اگر بتوانید اطلاعاتشان را به‌دست آورید و از بازاریابی ایمیلی درست استفاده کنید، به سوددهی خوبی می‌رسید. شما می‌توانید با ارائه‌ی محتوای مطلوب در ایمیل، با مشترکین خود ارتباط مؤثری برقرار و مخاطبین خود را در رسیدن به اهدافشان کمک کنید.

بازاریابی ایمیلی صرفاً ارسال ایمیل‌هایی درباره‌ی شما یا شرکتتان نیست، بلکه درباره‌ی نیازهای مشتری شماست. اگر این قاعده طلایی یعنی محوریت مشتری را در ذهن خود نگاه دارید و براساس آن عمل کنید، مشترکین ایمیلی شما همواره منتظر ارسال مجدد ایمیل شما خواهند بود؛ حتی اگر تنها ایمیلتان را بخوانند.

بیایید به این موضوع بپردازیم که چرا باید بازاریابی ایمیلی یکی از مهم‌ترین عناصر استراتژی بازاریابی شما باشد و اینکه چطور می‌توانید از آن به طور مسئولانه و مؤثر استفاده کنید.

 

اثربخشی بازاریابی ایمیلی

۳/۸ میلیون کاربر ایمیل در سراسر جهان وجود دارد، بنابراین اگر شما به‌دنبال راهی برای رسیدن به مشتریان خود هستید، ایمیل بهترین مکان برای پیدا کردن آن‌ها است. به‌طور متوسط، ایمیل به ازای هر دلار خرج شده ۳۸ دلار تولید می‌کند، که ۳۸۰۰ درصد بازگشت نرخ سرمایه‌گذاری است.

ایمیل برای کسب‌وکار ضروری است. دوسوم مشتریان به‌صورت مستقیم از یک پیام بازاریابی ایمیلی، یک خرید انجام داده‌اند. تنها ۲۰درصد مخاطب‌های بازاریابی که به‌صورت مستقیم به واحد فروش معرفی می‌شوند، واجد شرایط فروش هستند. به‌این‌معنی که برای افزایش درصد فروش، باید آن‌ها را ازطریق ایمیل و محتوای عالی آماده کرد. هنگام دسترسی مشتری به محتوای ارسالی شما، می‌توان گفت ایمیل ۴۰ برابر مؤثرتر از فیس‌بوک و توییتر عمل می‌کند.

شاید بهترین دلیل برای استفاده از بازاریابی ایمیلی این است که شما درگاه ارتباطی با مشتریانتان دارید که مختص به خودتان است. اگر نیروی انسانی، زمان آزاد و سرمایه‌ای برای ایجاد رابطه‌ی اختصاصی با مشتریان خود داشته باشید، ایمیل بهترین دوست بازاریابی شما است.

 

جزئیات استفاده از ایمیل مارکتینگ

این‌ها راه‌هایی هستند که شما می‌توانید (و باید) از ایمیل استفاده کنید:

 • ایجاد ارتباط – با استفاده از ایمیل، تعامل شخصی با مخاطب برقرار کنید.
 • آگاهی از برند – زمانی که مخاطبین شما آماده ایجاد تعامل‌اند، کاری کنید شرکت و خدماتتان را به ذهن آنها بسپارند.
 • ارتقاء محتوا – از ایمیل برای اشتراک‌گذاری محتوای مرتبط و مفید برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.
 • ایجاد مخاطب – با ارسال ایمیل مرتبط و مناسب، مخاطبان بیشتری را به‌خود جذب کنید.
 • به دست آوردت مخاطب – اطلاعات شخصی مشترکین خود را در ازای دادن اطلاعات ارزشمند به آنها دریافت کنید.
 • بازاریابی محصول – ارتقا محصولات و خدمات شما با کمک ارسال ایمیل‌های مطلوب اتفاق خواهد افتاد.
 • تغذیه مخاطب ها – کسب رضایت مشتریان شما با اطلاعاتی که بتواند به آن‌ها در رسیدن به اهدافشان کمک کند، با ارسال ایمیل‌های پرمحتوا ممکن می‌شود.

وقت آن رسیده که با بازاریابی ایمیلی کارتان را آغاز کنید. اما پیش از اینکه بتوانید از امکانات گسترده بازاریابی ایمیلی استفاده کنید، بیایید چند نکته‌ی کلیدی را که موجب خوشحال شدن مشتریانتان می‌شود، تجزیه و تحلیل کنیم. این نکته‌ها در ساختن یک کمپین ایمیل عالی به شما کمک می‌کند.

 

برای بازاریابی ایمیلی‌تان، استراتژی داشته باشید

به‌طور متوسط هر کاربر ایمیل، روزانه ۱۲۱ ایمیل دریافت می‌کند. این به آن معنی است که اگر زمان لازم برای توسعه‌ی یک استراتژی برای ارسال ایمیل نداشته باشید، ایمیلتان در اینباکس شلوغ گم خواهد شد یا حتی بدتر از آن ممکن است اسپم شود.

شما می‌توانید نحوه‌ی ایجاد یک استراتژی ایمیل مؤثر و ارسال ایمیل را یاد بگیرید. چیزی که اکثر افراد واقعاً می‌خواهند بیاموزند. این کار فقط برنامه‌ای می‌خواهد، که به قسمت های مختلف تقسیم بندی شود. به ۵ بخش زیر به‌عنوان یک طرح کلی برای استراتژی ایمیلتان فکر کنید:

۱. مخاطبین خود را تعریف کنید.

ایمیل مؤثر، ایمیلی است که مرتبط با شخص گیرنده و خواسته‌هایش باشد. بنابراین لازم است مانند هر کار دیگری در بازاریابی، با پیداکردن شخصیت خریدارتان شروع کنید. درک کنید که چه می‌خواهند، و کمپین ایمیلتان را با نیازهای مخاطبین خود هماهنگ کنید.

۲. اهداف خود را مشخص کنید.

پیش از اینکه به اهداف تبلیغاتی خود برسید، مقداری محتوا تهیه کنید. درباره‌ی میانگین آمار ایمیل برای فعالیت خود تحقیق کنید و از آن‌ها به عنوان معیارهایی برای اهدافتان استفاده کنید.

۳. روشی برای ثبت نام افراد ایجاد کنید.

شما به ایمیل افراد نیاز دارید، درست است؟ پس فهرست ایمیل گروهی از کاربران را که به شما اجازه ارسال محتوای مرتبط داده‌اند، ایجاد کنید. برای ساختن این لیست به روش های مختلفی نیاز دارید، تا مخاطبین شما ایمیل‌هایتان را دریافت کنند.

اگر برای شروع فقط چند نفر در لیست خود دارید، دلسرد نشوید. این‌کار کمی زمانبر است. در عین حال رفتار هر مشترک و یا مخاطب مثل طلا ارزشمند است. با ادامه‌ی کار، شما رشد طبیعی فهرست ایمیلتان را خواهید دید.

۴. یک‌نوع کمپین ایمیل انتخاب کنید.

کمپین‌های ایمیلی متفاوت هستند و تصمیم گیری برای انتخاب کمپین مناسب برای شما دشوار است. آیا خبرنامه‌ی هفتگی ارسال می‌کنید؟ آیا شما باید اعلامیه‌های محصول جدید را ارسال کنید؟ کدام‌یک از پست‌های بلاگ برای اشتراک‌گذاری ارزش دارند؟

این سؤالات هر فروشنده‌ای را کلافه می‌کند. البته پاسخ این سوالات کاملاً خصوصی است. شما می‌توانید با یادگیری در مورد انواع مختلف کمپین‌های ایمیل موجود، شروع کنید. سپس تصمیم بگیرید که کدام برای مخاطبانتان مناسب است.

همچنین باید فهرست‌های مختلفی را برای انواع مختلف ایمیل تنظیم کنید. بنابراین مشتریان می‌توانند تنها برای ایمیل‌های مرتبط با آن‌ها ثبت‌نام کنند.

۵. یک برنامه زمانی درست کنید.

زمان مشخصی برای ارتباط با فهرست مشترکین خود داشته باشید. داشتن برنامه‌ی زمانی مناسب، مشترکین را برای دریافت ایمیلتان آماده و مشتاق می‌کند. همچنین به کار خودتان نیز نظم می‌دهد.

۶. نتایج خود را اندازه‌گیری کنید.

هیچ تعجبی ندارد که همانند بازاریابان همه چیز را اندازه‌گیری کنیم. دقیق بودن در مورد هر مبحث کلیدی به شما کمک می‌کند تا تغییرات کوچک اما مهمی در ایمیل‌های خود ایجاد کنید. طوری‌که نتایج بسیار زیادی به‌دست آورد. برای اطمینان از نتیجه‌بخش بودن بازاریابی ایمیلی، نیاز به اندازه‌گیری نتایج به صورت دوره‌ای داریم.

۷. فهرست ایمیل خود را ایجاد کنید.

اینجا باید به مطلب جالبی اشاره کنیم. فهرست ایمیلتان را با گروهی از افراد مشتاق که برای شنیدن از شما هیجان‌زده هستند، پر کنید. برای سخنانتان استراتژی داشته باشید. ساختار این فهرست به دو مؤلفه‌ی کلیدی تقسیم می‌شود که برای رشد تعداد مشتریانتان کار می‌کند. این دو کلید، مخاطب‌ربا و ایمیل‌گیر هستند.

جذب مخاطب

مخاطب‌ربای شما پیشنهادی است که برای جذب مخاطب به او می‌دهید. این پیشنهاد می‌تواند به فرم‌های مختلف، اما در جهت برنامه‌های آتی شما ارائه شود. این پیشنهادها، داده‌ها و اطلاعات و محتواهایی است که به‌صورت رایگان در ازای گرفتن آدرس ایمیل داده می‌شود.

مشکلی که در بازاریابی ایمیلی و دریافت اطلاعات تماس مخاطب وجود دارد، این است که گاهی افراد بیش‌ازحد در برابر ابراز اطلاعات شخصی‌شان مقاومت دارند و می‌خواهند از حریم خصوصی‌شان محافظت کنند. شما نباید انتظار داشته باشید هیچ آدرس ایمیلی را بدون تبادل اطلاعات ارزشمندی دریافت کنید.

درباره‌ی مخاطب‌ربایی که مفید و مرتبط است و فعالیت راحت‌تری برای شما ایجاد می‌کند، فکر کنید. تعدادی از مخاطب‌رباهایی که می‌توانید ایجاد کنید، عبارتند از:

 • کتاب الکترونیک
 • مقاله‌ی سفید
 • اینفوگرافیک
 • گزارش و بررسی
 • چک‌لیست
 • قالب
 • وبینار یا دوره
 • ابزار

اگر در منابعتان محدودیت دارید، می‌توانید از محتوای موجود خودتان در ایجاد موارد بالا برای جذب مخاطب استفاده کنید.

چطور بهترین نوع مخاطب‌ربا را برای کسب‌وکارمان ایجاد کنیم؟

یادتان باشد آنچه برای جذب مخاطبانتان ایجاد می‌کنید، باید با انتظارات شما مرتبط باشد. اینجا چند مورد راهنمایی مهم در این زمینه برایتان آورده‌ایم:

 1. راه حل‌های خود را جهت دهید و آن‌ها را عملی کنید.

ارائه اطلاعات عملی و کاربردی که مشکل را حل کند یا راهی برای رسیدن به راه‌حل ایجاد نماید، مخاطب را به‌شدت جذب می‌کند. البته باید مطمئن شوید محتوای باارزشی که برای به‌دست آوردن مخاطب قرار داده‌اید، دردسترس باشد.

 1. محتوای موردنظرتان را در فرمت دیجیتال ارائه دهید.

هر فرمتی که ارائه کنید، چه فرمت pdf باشد، چه صفحه وب یا ویدئو یا فرمت های دیگر، محتوای دیجیتال در گرفتن مخاطب‌های جدید بسیار ساده و مفید است.

 1. محتوای ذهنی آینده خود را در غالب پیشنهاد بیان کنید.

هیچ‌چیز بدتر و ناامیدکننده‌تر از ارائه محتوایی که موجب ناامیدی مخاطب شود، نیست. دقت کنید که پیشنهاد شما با ارزشی که در تمام روابطتان ایجاد می‌کنید، همسو باشد. وگرنه خطر آسیب‌زایی برای کسب‌وکارتان وجود دارد.

 1. به ارتباطتان با مخاطب به‌دید مرحله‌ای در مسیر فروشتان نگاه کنید.

هدف نهایی از جمع‌آوری فهرست ایمیل از مخاطبان این است که مشترکین ایمیلی‌تان را به‌سوی فروش هدایت کنید. ارائه‌ی محتوای ارزشمند به‌صورت رایگان، هم نشان‌دهنده‌ی ارزش شرکت شما است و هم درنهایت مخاطبان را به‌سمت محصول و خدماتتان هدایت می‌کند.

 1. پیشنهادهای داده‌شده را طوری تنظیم کنید که هریک از این پیشنهادها با مرحله‌ای از سفر خریدار تا رسیدن به خرید نهایی مرتبط باشد. هر مخاطب جدید احتمالاً در سفر خرید خود درگیر موضوعات متفاوتی خواهد بود و این وظیفه‌ی شما است که هرکدام از این مراحل را بشناسید. در ابتدا فهرست ایمیل خود را با ارائه‌ی پیشنهادهای جدید تقسیم‌بندی کنید. سپس متناسب با نگرش و ارزش‌های برندتان موارد مناسب را به مخاطب نشان دهید.

چگونه یک فرم انتخابی جذاب ایجاد کنیم؟

طراحی فرم درخواست و چگونگی دریافت اطلاعات را به فهرست کارهای خود اضافه کنید. این دروازه‌ای است میان مخاطبان آینده‌ی شما و یک دارایی غیر قابل تصور که در ذهنتان خواهید داشت. سعی کنید طراحی جذاب ایجاد کنید و سربرگ جالب توجهی داشته باشید. فرم شما باید با نام تجاری‌تان، از متن صفحه جدا شود و مردم را به ثبت‌نام تشویق کند. سعی کنید با این پیشنهاد خوانندگان را شگفت زده کنید.

اصول اولیه را در طراحی فرم رعایت کنید.

اگرچه هدفتان این است که افراد اطلاعات تماسشان را وارد کنند، نباید برای جذب آن‌ها فریبشان دهید. روش بازاریابی ایمیلی تنها بر مبنای صداقت می‌تواند مسیر درستی را برای رشد کسب‌وکارتان پیش ببرد. هر گونه اطلاعات در فرمتان باید یک نمایش صادقانه از این پیشنهاد باشد.

فرم را ساده نگه دارید.

و این فرم می تواند به عنوان اولین تعامل، چشم‌اندازی از شما در ذهن مخاطب به‌وجود بیاورد. مخاطبانتان را با درخواست اطلاعات زیاد و متنوع سردرگم نکنید؛ فقط کافی است مهم‌ترین اطلاعات آن‌ها را که شامل نام و ایمیل (راهی برای تماس) است، در فرم درخواست کنید.

شاید فرم را طوری طراحی کنید که از افراد بخواهید در دو نوبت به ایمیلشان مراجعه کنند؛ این درحالی است که تحقیقات نشان می‌دهد اکثر کاربران تنها یک ایمیل را برای تایید ترجیح می‌دهند.

 اطمینان حاصل کنید که این روند کار می‌کند.

قبل از اینکه شروع به فعالیت کنید، تجربه‌ کاربری خود را امتحان کنید. نحوه‌ی کارکرد درست فرم‌ها را بررسی کنید و دقت کنید که ایمیل تشکر از پیشنهادها همان‌طور که پیش‌بینی کرده‌اید، ارسال شود. این اولین تاثیر را بر مخاطبان شما خواهد داشت که نشان‌دهنده‌ی رفتار حرفه‌ای و مثبت شما است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

question