در دنیای دیجیتال امروز، خریداران در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید تمام توان خود را به‌کار می‌گیرند. حتما می‌دانید که آن‌ها بخشی از تحقیقات خود را در مورد سوژه‌ی خریدشان، از طریق جستجوی آنلاین انجام می‌دهند.

در مقام کارفرما، آیا تاکنون برای همسو شدن روش‌های بازاریابی‌تان با رفتارهای جدید خریدار، تلاشی کرده‌اید؟ فکر می‌کنید چه راه حل‌هایی برای هم‌راستا شدن با خریداران پیش رو دارید؟

برای اینکه راه‌حل‌های متعددی پیدا کنید، قبل از هر چیز لازم است تحقیقات بازار قوی و دقیقی داشته باشید. مطالعه‌ی بازار و رفتارهای مخاطب، راه‌های جدید بازاریابی را به‌رویتان می‌گشاید. در این مقاله درباره‌ی تحقیقات بازار به‌این منظور صحبت می‌کنیم.

به ۳ آمار اخیر درباره‌ی رفتار مخاطب امروزی به‌دقت بنگرید:

  • ۸۰ درصد کاربران اینستاگرام معمولا ۱ حساب (اکانت) تجاری را دنبال می‌کنند. این آمار بر اساس داده‌های سال ۲۰۱۷ اینستاگرام به‌دست آمده است.
  • ۷۵ درصد دارندگان گوشی هوشمند، برای برطرف کردن نیازهای فوری خود قبل از هر چیز ابتدا به سراغ موتورهای جستجو می‌روند. این درصد بر اساس داده‌های گوگل در سال ۲۰۱۸ حاصل شده است.
  • ایمیل‌هایی که روی گوشی موبایل به‌درستی یا به‌وضوح نمایش داده نمی‌شوند، ممکن است در کمتر از ۳ ثانیه پاک شوند. این مطلب طبق گزارش هاب‌اسپات در سال ۲۰۱۸ اعلام شده است.

حالا فکر می‌کنید در مسیر بازاریابی باید چه‌کاری انجام دهید تا مطمئن شوید خریدارانتان شما را سریع و در اغلب موارد پیدا می‌کنند؟ پاسخ این است: جایی بروید که خریداران به آنجا می‌روند.

ممکن است در ظاهر سوالی ساده و شفاف به‌نظر برسد، اما چطور واقعا باید فهمید خریداران دقیقا کجا هستند و کجا تحقیقاتشان را انجام می‌دهند و چه چیزهایی بر تصمیم خرید آن‌ها اثرگذار است؟ اینجاست که تحقیقات بازار اهمیت پیدا می‌کند و وارد ماجرا می‌شود.

برای داشتن طرح و برنامه‌ای دقیق جهت مطالعه‌ی محصول و مخاطب هدف و چگونگی به‌انجام رساندن آن در صنعت خودتان نیازمند تحقیقات بازار هستید. چه فرد حرفه‌ای در زمینه‌ی تحقیق بازار باشید، و چه تازه با این اصطلاح آشنا شده باشید، این مقاله برای شما حرف‌هایی برای گفتن دارد.

تحقیقات اولیه و ثانویه

برای هدایت کسب‌وکارها به جمع‌آوری اطلاعات کاربردی درباره‌ی محصولاتشان دو نوع اصلی تحقیق بازار وجود دارد: تحقیقات اولیه و تحقیقات ثانویه.

تحقیقات اولیه

تحقیق اولیه، پیگیری اطلاعات مستقیم از بازار شما و مشتریان آن است. این تحقیقات را از طریق گروه‌های متمرکز، نظرسنجی‌های آنلاین، مصاحبه‌های تلفنی و سایر روش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات دست اول و جدید از چالش‌هایی که خریداران با آن‌ها روبه‌رو هستند و همینطور آگاهی برند شرکت می‌توان انجام داد.

تحقیق اولیه بازار، زمانی مفید است که بازارتان را تقسیم‌بندی کنید و پرسوناهای مخاطبتان را در هر بخش تعیین کنید. نهایتا این تحقیقات به یکی از این دو نوع تحقیق منجر می‌شود:

  • تحقیقات آزمایشی: این نوع تحقیق کمتر با تمایلات عینی مشتریان سروکار دارد و بیشتر درباره‌ی مشکلات بالقوه‌ای است ارزش کلنجار رفتن با آن‌ها به‌صورت گروهی را دارند. به‌طور معمول این تحقیقات به‌عنوان اولین مرحله و پیش از هرگونه تحقیق ویژه اتفاق می‌افتد. تحقیقات آزمایشی ممکن است شامل مصاحبه‌های پایان باز و نظرسنجی از تعداد کمی از افراد باشد.
  • تحقیقات ویژه: این نوع تحقیق بازار اغلب در پی تحقیقات آزمایشی رخ می‌دهد و برای تعمق بیشتر در مسائل و فرصت‌هایی به‌کار می‌رود که کسب‌وکارها آن‌ها را مهم تلقی کرده‌اند. در تحقیق ویژه کسب‌وکارها معمولا بخش کوچک‌تر و دقیق‌تری از مخاطبان را درنظر می‌گیرند و سوالاتی با هدف حل یک مشکل خاص می‌پرسند.

تحقیقات ثانویه

تحقیق ثانویه تمام داده‌ها و سوابق عمومی است که در اختیار دارید تا از آن‌ها نتایجی حاصل کنید. این اطلاعات شامل گزارش‌های روند کار، آمار بازار، محتوای صنعت و داده‌های فروش است که پیش از این در کسب‌وکار خود در اختیار داشته‌اید.

این نوع تحقیق برای آنالیز و تحلیل رقبایتان مفید است. ۳ نوع منبع مختلف برای تحقیق ثانویه وجود دارد که باعث هرچه مفیدتر شدن این تحقیق می‌شود:

  • منابع عمومی که به‌صورت عمومی در دسترس شماست.
  • منابع تجاری که برای به‌دست آوردن آن‌ها باید هزینه صرف کنید.
  • منابع داخلی که این منابع همان اطلاعاتی است که در طول زمان با تحقیقات مختلف برای تجارت خود به‌دست آورده‌اید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

question