در مطلب قبلی در مورد مفهوم اصلی بهینه‌‌سازی نرخ تبدیل CRO و نقش آن در صفحات مختلف وب‌سایت شرح مختصری دادیم. حالا ممکن است این سوال را بپرسید که بهینه‌ سازی نرخ تبدیل دقیقا برای کسب‌وکار و شغل من چه زمانی مناسب است و آیا باید به آن پرداخت یا خیر. این مطلب را بخوانید تا به این سوال شما پاسخ داده شود.

درست از وقتی که موتور فروش و بازاریابی به‌طور مداوم در حال جذب بیننده برای وب‌سایت شما باشد و این مقدار در حال افزایش هم باشد، باید به فکر CRO و چگونگی پیاده‌سازی آن برای تبدیل بیننده به لید (مشتاقان به کسب‌وکار شما) برای تیم فروشتان باشید.

کسب‌وکارها معمولا تقاضاهای محدودی برای محصولات و خدمات خود دارند. بنابراین به‌دست آوردن مشتری خارج از ترافیک موجود در وب‌سایت الزامی به‌نظر می‌رسد. ابزاری چون Google’s Global market finder می‌تواند حجم جستجوی آنلاین را به شما نشان بدهد تا ایده‌هایی از تقاضای مشتریان بالقوه بگیرید.

محاسبه نرخ تبدیل

نرخ تبدیل را می‌توانید از طریق تقسیم تعداد تبدیل‌های یک صفحه بر تعداد بازدیدکنندگان آن صفحه محاسبه کنید. بازاریابان نرخ تبدیل کلیک‌های تبلیغاتی، پست‌های وبلاگ، وب‌سایت‌ها و صفحات فرود را محاسبه می‌کنند.

وقتی آستانه‌ی تقاضای مشتریان خود را تشخیص دادید، وقت آن رسیده است که راه‌های افزایش مشتریان خارج از ترافیک موجود در وب‌سایت را به‌دقت بررسی کنید.

اما تعیین هدف نرخ تبدیل به این سادگی نیست که مثلا بگوییم این صفحه در این ماه ۵۰ نفر را به مشتری تبدیل کرده است و ماه آینده این عدد را به ۱۰۰ می‌رسانیم.

برای بهبود نرخ تبدیل کسب‌ و کار خود، نیاز به بهینه‌ سازی نرخ تبدیل CRO دارید. شما از یک صفحه انتظار ندارید تبدیل را تعداد ۵۰ نفر افزایش دهد، بلکه خواست شما افزایش نرخ تبدیل در ازای هر تعداد از افرادی است که آن صفحه را مشاهده می‌کنند. (این نرخ تبدیل شما است) این میزان درصد افرادی که از طریق وب‌سایت تبدیل به مشتری شده‌اند، از کل بینندگانی است که وب‌سایت را دیده‌اند.

در اینجا ۳ فرمول آورده شده است که به شما کمک می‌کند بفهمید چطور CRO در کسب‌وکارتان تبدیل به ابزار می‌شود و چه اهدافی باید گذاشته شوند:

  • هدف سود جدید ÷ قیمت فروش متوسط = # از تعداد مشتریان جدید
  • # از تعداد مشتریان جدید ÷ درصد نرخ تبدیل لید به مشتری = هدف لید
  • لیدهای تولید شده ÷ ترافیک وب‌سایت × ۱۰۰ = درصد نرخ تبدیل

برای اینکه مفهوم کارکرد CRO را در کسب‌وکار خود بهتر بفهمید، مثال‌هایی از فرمول‌های بالا را در عمل با هم بررسی می‌کنیم:

اگر وب‌سایت شما ۱۰،۰۰۰ بازدید در ماه داشته باشد که منجر به تولید ۱۰۰ لید بشود (به‌طور متوسط ۱۰ مشتری در ماه) نرخ تبدیل بازدیدکننده به لید وب‌سایتتان ۱٪ است.

حالا اگر بخواهید ۲۰ مشتری در ماه برای خود ایجاد کنید چطور؟ باید تلاش کنید ۲۰،۰۰۰ بازدید ماهانه داشته باشید و امیدوار باشید که کیفیت بازدید وب‌سایت کاهش پیدا نخواهد کرد. یا اینکه می‌توانید از همان ترافیک موجود با کمک بهینه‌ سازی نرخ تبدیل، لیدهای بیشتری به‌دست آورید.

اگر بخواهید نرخ تبدیل را از ۱٪ به ۲٪ افزایش دهید، (به‌عنوان تعیین یک هدف) باید لیدها و مشتریانتان را ۲ برابر کنید.

نکته‌ی کلیدی چیست؟ تلاش برای افزایش بازدید و ترافیک وب‌سایت الزاما مسیر درست ما نیست. به آن مانند یک سطل دارای سوراخ نگاه کنید. ریختن آب بیشتر داخل چنین سطلی کمکی به بیشتر شدن آب نگهداری شده نمی‌کند، بلکه فقط باعث هدر رفتن آب به‌دلیل نشت آن می‌شود. CRO یا بهینه‌ سازی نرخ تبدیل استفاده‌ی بهتر و مفیدتر از ظرفیت‌های موجود و بهتر کردن نتایج با کمک ابزارها است.

آیا حالا برای مرحله‌ی اول اجرای CRO برای شرکت خود آماده هستید؟ در مطلب بعدی درباره‌ی استراتژی پیاده‌سازی بهینه‌ سازی نرخ تبدیل و آغاز تست آن صحبت می‌کنیم. در مارکتینگ ۷۲۴ با خدمات CRO همراه شما هستیم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

question